SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bricka 6104400
*
nr 610 4400
Bricka
pläter, England, längd: 46 + diverse fat, nysilver
Utrop:
100 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2009
kl 19:26:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/11 18:28:44
1
150 kr
16/11 09:25:01
2
350 kr
16/11 09:51:18
1
250 kr
16/11 16:36:10
3
400 kr
16/11 16:50:31
3
Vinnande bud
16/11 18:24:06
4
450 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka engelsk england europa nysilver pläter silver ädelmetall
-
6589 Bägare
5 st, silver, små, graverade. Höjd: 5-6. Cm, vikt:..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:47
-
6590 Bägare
silver, CG Hallberg, 1943, skadad fot. Höjd: 8 cm,..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:14
-
6603 Bestick
12 delar, silver, udda. Längd: 11-15, vikt: 220 gr ca
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:59
-
6443 Bestick
silver, 33 st. Längd: 18-25, vikt: 1900 gr brutto ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:10
-
6650 Bestickuppsätt..
silver, 48 delar, Rosenholm. Längd: 12-19,5, vikt:..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:51
-
6595 Burk
glas med silverlock, fornnordisk dekor. Längd: 20 ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:14
*
Bricka
nr 610 4400
Bricka
pläter, England, längd: 46 + diverse fat, nysilver
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 450 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/11 18:28:44 | 1 | 150 kr |
| 16/11 09:25:01 | 2 | 350 kr |
| 16/11 09:51:18 | 1 | 250 kr |
| 16/11 16:36:10 | 3 | 400 kr |
| 16/11 16:50:31 | 3 | Vinnande bud |
| 16/11 18:24:06 | 4 | 450 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka engelsk england europa nysilver pläter silver ädelmetall
-
6589 Bägare
5 st, silver, små, graverade. Höjd: 5-6. Cm, vikt:..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:47 -
6590 Bägare
silver, CG Hallberg, 1943, skadad fot. Höjd: 8 cm,..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:14 -
6603 Bestick
12 delar, silver, udda. Längd: 11-15, vikt: 220 gr ca
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:59
-
6443 Bestick
silver, 33 st. Längd: 18-25, vikt: 1900 gr brutto ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:10 -
6650 Bestickuppsätt..
silver, 48 delar, Rosenholm. Längd: 12-19,5, vikt:..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:51 -
6595 Burk
glas med silverlock, fornnordisk dekor. Längd: 20 ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:14



